Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024, οι μαθητές της ΄Γ Λυκείου επισκέφθηκαν το τμήμα της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο της δράσης:

“Ημέρες γνωριμίας των Σχολείων της Περιφέρειας με το Πανεπιστήμιο Πατρών” με τον τίτλο “Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο”.

Την επίσκεψη οργάνωσαν και συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Ρούσσος Αθανάσιος, Ψαρουδάκη Στέλλα και Κασπίρη Αικατερίνη. Στο Εργαστήριο Ανατομίας πραγματοποιήθηκε η δράση «Γνώρισε το σώμα σου – το Γεννητικό σύστημα»,  όπου ο καθηγητής ουρολογίας κ. Γυφτόπουλος παρουσίασε το ανδρικό και γυναικείο γεννητικό σύστημα αξιοποιώντας και ανατομικά ανθρώπινα ομοιώματα στο τραπέζι ανατομίας. Στη συνέχεια συνδιαλέχθηκε με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, απαντώντας σε ερωτήματά τους. Η επίσκεψη αυτή επέτρεψε στους μαθητές και τις μαθήτριές μας να έχουν μια πρώτη εμπειρία επαφής με την τριτοβάθμια εκπαίδευση, στην οποία αισίως κάποιοι από αυτούς θα ενταχθούν μετά το πέρας των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2024.