2021-2022
  • Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας 2021-2022

You don't have a pdf plugin, but you can download the pdf file.

• Έναρξη μαθημάτων μετά τις εορτές Χριστουγέννων – Πρωτοχρονιάς (2022)

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, τα σχολεία θα λειτουργήσουν κανονικά τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022.
    Όσον αφορά τα υγειονομικά μέτρα υπάρχει μια αλλαγή στους ελέγχους για τον Covid-19. Τα μέτρα αφορούν τους
    ανεμβολίαστουςκαθώς και τους εμβολιασμένουςμαθητές και εκπαιδευτικούς.

Για τους μαθητές

Την εβδομάδα 10 έως 14 Ιανουαρίου θα πρέπει να πραγματοποιηθούν 3 self-test ως εξής:

α)Την Κυριακή 9 Ιανουαρίου για τη Δευτέρα

β)Τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου για την Τρίτη

γ) Την Πέμπτη 13 Ιανουαρίου για την Παρασκευή

Την εβδομάδα 17 έως 21 Ιανουαρίου θα πρέπει να πραγματοποιηθούν 2 self-test ως εξής:

α) Τη Δευτέρα 17 Ιανουαρίου για την Τρίτη

β) Την Πέμπτη 20 Ιανουαρίου για την Παρασκευή

Όλα τα παραπάνω (5)self-test θα πρέπει να τα προμηθευτούν οι μαθητές δωρεάν από τα φαρμακεία αρχίζοντας από την Τετάρτη 5/1.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το αποτέλεσμα του self-test θα πρέπει να δηλώνεται στην ιστοσελίδα:https://edupass.gov.gr/ είτε είναι θετικό είτε είναι αρνητικό.

Για τους εκπαιδευτικούς

Για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς ισχύουν τα ίδια μέτρα που ισχύουν για τους μαθητές παραπάνω.

Για τους ανεμβολίαστους εκπαιδευτικούς ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα, δηλαδή τα δύο Rapid-test την εβδομάδα καθώς και το ένα επιπλέον self-testγια την Δευτέρα 10 Ιανουαρίου.

Η δήλωση στην ιστοσελίδα https://edupass.gov.gr/ πρέπει να γίνει και από τους εκπαιδευτικούς.

• ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΕΛ ΕΤΟΥΣ 2022 (μαθητές ή απόφοιτοι)

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ). Συγκεκριμένα για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ του 2022, η Α-Δ θα υποβληθεί στο διάστημα από Τετάρτη 1-12-2021 ως και Δευτέρα 13-12-2021

Οι απόφοιτοι που επιθυμούν να υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ 2022 θα εισέρχονται στη σχολική μονάδα κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού με υποχρεωτική επίδειξη κατά την είσοδό τους :

[α] πιστοποιητικού εμβολιασμού, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 9 αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 72486/19-11-2021 (ΦΕΚ Β΄ 5401) ΚΥΑ ή

[β] πιστοποιητικού νόσησης, σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 9 της αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 72486/19-11-2021 (ΦΕΚ Β΄ 5401) ΚΥΑ ή

[γ] βεβαίωσης αρνητικού διαγνωστικού ελέγχου για κορωνοϊό COVID-19 (PCR ή rapid test), σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 9 της αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 72486/19-11-2021 (ΦΕΚ Β΄ 5401) ΚΥΑ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων:

• Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2021-2022

Τη Δευτέρα 13/9/2021 στις 8:45 θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά.

Επειδή τα δρομολόγια μεταφοράς μαθητών δεν θα πραγματοποιηθούν τη Δευτέρα, οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν με δικά τους μέσα.

Όλοι οι μαθητές οφείλουν να φοράνε μάσκα και να έχουν μαζί τους βεβαίωση εμβολιασμού ή νόσησης (του τελευταίου εξαμήνου) ή αποτέλεσμα αρνητικού self test το οποίο θα επιδείξουν. Λόγω των ειδικών μέτρων για Covid 19, η παρουσία των γονέων/κηδεμόνων στο σχολείο θα πρέπει να αποφεύγεται και θα γίνεται μετά από επικοινωνία με τη διεύθυνση του σχολείου και καθορισμένου ραντεβού.

Ο διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων του ΓΕΛ Ερυμάνθειας εύχονται σε όλους καλή και δημιουργική χρονιά με υγεία.