Εκδρομές
  • 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΓΕΛ Ερυμάνθειας: 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Αν και λίγο καθυστερημένα, το ΓΕΛ Ερυμάνθειας γιόρτασε την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2023 τη 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Μαζί με το Γυμνάσιο Ερυμάνθειας επισκεφθήκαμε τον ΠολυχώροPrevedosCenter στον Πρέβεδο.Οι μαθητές και μαθήτριές μας υπό την καθοδήγηση των γυμναστών Ιωάννη Σταματόπουλου και Παναγιώτη Σταύρου επιδόθηκαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες: έπαιξαν ποδόσφαιρο, βόλεϊ, ενώ πραγματοποιήθηκε και μια σύντομη επίδειξη του αθλήματος μπέιζμπολ.

Αλλά και όσοι μαθητές κουράστηκαν νωρίς ή δε μπορούσαν να συμμετάσχουν στις αθλητικές δραστηριότητες, εντυπωσίασαν με το καλλιτεχνικό τους ταλέντο ζωγραφίζοντας τις σκέψεις τους για το σχολικό αθλητισμό.

Ήταν μια όμορφη ημέρα· εκπαιδευτικοί και μαθητές ξεκουράστηκαν ψυχικά και καταπονήθηκαν σωματικά, έτσι βίωσαν στην πράξη το ρητό των προγόνων μας: «νοῦς ὑγιής ἐν σώματι ὑγιεῖ». Και του χρόνου, λοιπόν!