• Εγγραφή μαθητών για τη σχολική χρονιά 2020-21

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr).

Για την είσοδο στην πλατφόρμα θα χρειαστείτε

• τους κωδικούς κηδεμόνα στο ΓΓΠΣ (taxis) και
    • τον Αριθμό Μητρώου του/της μαθητή/τριας της τρέχουσας σχολική χρονιάς

Αναλυτικά ακολουθούν οι οδηγίες παρακάτω:

Οδηγίες και Πρόγραμμα Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας για τους υποψηφίους για εισαγωγή στα Τ.Ε.Φ.Α.Α.,
    ακαδημαϊκού έτους 2020-2021.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: (Πατήστε Περισσότερα για εμφάνιση της εγκυκλίου. Αν δεν εμφανίζεται πατήστε ανανέωση)

• Μήνυμα από 2ο ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ (2ο Κ.Ε.Σ.Υ.) ΑΧΑΪΑΣ

Οδηγίες διαχείρισης της μελέτης στο σπίτι
    “Τα σχολεία έκλεισαν αλλά η μελέτη δεν σταματά”

• Σύγχρονη εξ' αποστάσεως εκπαίδευση. Πώς ξεκινάω.

Οδηγίες προς τους μαθητές για εγκατάσταση της εφαρμογής webex meetings σε υπολογιστή με windows έτσι ώστε να είναι δυνατή η παρακολούθηση μαθήματος με τη μέθοδο της σύγχρονης διδασκαλίας.

Πατήστε το σύνδεσμο:

• Τι κάνω με τους κωδικούς του σχολικού δικτύου που απέκτησα.

Για τη λειτουργία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, υποχρεώθηκαν όλοι οι μαθητές να αποκτήσουν κωδικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ). Αυτό έγινε για να μπορέσουν οι μαθητές να συνδεθούν στις πλατφόρμες εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης (η-Τάξη και e-Me).

Όμως η δυνατότητα απόκτησης μαθητικού λογαριασμού στο ΠΣΔ δεν είναι κάτι νέο και δεν υπάρχει μόνο για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση. Με αυτούς τους κωδικούς οι μαθητές αποκτούν πρόσβαση σε πολλές πηγές του ΠΣΔ. Μία από αυτές είναι το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο email.

Γιατί χρειάζεται;

Πρώτον, είναι ένα πλήρως λειτουργικό email με όλες τις δυνατότητες. Δεύτερον, είναι απαραίτητο να βλέπετε τα μηνύματα που λαμβάνετε από τις πλατφόρμες (η-Τάξη και e-Me). Όταν ο εκπαιδευτικός αναρτήσει μια εργασία ή διορθώσει μια απάντησή σας, λαμβάνετε αυτόματα email σε αυτό το λογαριασμό. Είναι απαραίτητο λοιπόν να συνδεόσαστε σε τακτά διαστήματα για έλεγχο της αλληλογραφίας σας.

Ακολουθούν οδηγίες για το πως μπορείτε να λειτουργήσετε το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σας στο ΠΣΔ.

1. Ανοίξτε ένα φυλλομετρητή και συνδεθείτε στη διεύθυνση: webmail.sch.gr
    2. Δώστε τους κωδικούς που αποκτήσατε στο ΠΣΔ
    3. Ελέγξτε τα μηνύματά σας.
  • Αίτηση - Δήλωση συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2020

Στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/to-thema-exetaseis) έχουν αναρτηθεί οι οδηγίες για την υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2020.

• Παρακολούθηση εξ' αποστάσεως διδασκαλίας

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, προσπαθούμε με μεγάλη δυσκολία (λόγω φόρτου του δικτύου) να δημιουργήσουμε διαδικτυακά μαθήματα για εξ' αποστάσεως διδασκαλία.

Κάποια μαθήματα βρίσκονται στην πλατφόρμα η-Τάξη και κάποια στην e-Me.

• Δημιουργία λογαριασμών χρήστη για παρακολούθηση εξ αποστάσεως ασύγχρονης εκπαίδευσης

Ακολουθώντας τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων λαμβάνοντας υπ’ όψη το Νέο Ευρωπαϊκό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων 2016/679 και το νόμο 4624/2019, οι κηδεμόνες των μαθητών πρέπει να προβούν στα παρακάτω βήματα, για δημιουργία προσωπικών λογαριασμών χρηστών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ).

• Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2002

Ενημέρωση σχετικά με Πρόσκληση-Επιλογή-Κατανομή Στρατεύσιμου Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2002).

• Εξ' αποστάσεως διδασκαλία

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα της "Εξ' αποστάσεως διδασκαλίας" κατόπιν οδηγιών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες των μαθητών να μας κοινοποιήσουν στο email του σχολείου,
    ένα email (με τον τίτλο Στοιχεία Μαθητή) με το οποίο μπορούμε να ερχόμαστε σε επικοινωνία. Παρακαλείσθε να γράψετε τα παρακάτω στοιχεία:

Ονοματεπώνυμο Κηδεμόνα:
    Ονοματεπώνυμο Μαθητή/τριας:
    Τάξη:

Σε περίπτωση αδυναμίας αποστολής μπορείτε να στείλετε το email σας στο κινητό του διευθυντή μέσω SMS.
    Εάν πάλι δεν διαθέτετε ηλεκτρονικό ταχυδρομείο ενημερώστε μας για να σας βοηθήσουμε στην απόκτησή του.

• Έκτακτες οδηγίες για αντιμετώπιση της πανδημίας του κορωνοϊού

Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας με θέμα:
    «Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης
    για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την
    κοινότητα»

• 2019-2020