Στο πλαίσιο της Ημέρας Ψυχικής Υγείας (Υπ. ΑπόφασηΦ.5/113442/Δ7/10-10-23), τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023 υλοποιήθηκαν με επιτυχία δίωρες σχετικές δράσεις στο ΓΕΛ Ερυμάνθειας. Χάρη στην προετοιμασία και ενεργό συμμετοχή των φιλολόγων του σχολείου, Κασπίρη Αικατερίνη, Νταή Ανδρομάχη και Ευσταθοπούλου Παγώνας-Νίκης, Διευθύντριας του σχολείου, οι μαθητές και των τριών τάξεων συζήτησαν και κατανόησαν το τι είναι ψυχική υγεία, αλλά και τις θετικές και αρνητικές προκλήσεις που σχετίζονται με αυτήν.  Μάλιστα, έγινε εκτενής αναφορά σε χαρισματικές προσωπικότητες με ταλανισμένη ψυχική υγεία, όπως ο διάσημος Ολλανδός  ζωγράφος Βίνσεντ Βαν Γκογκ και ο Έλληνας γλύπτης Γιαννούλης Χαλεπάς. Τέλος, διεξήχθη μια μίνι-έρευνα επί των γνώσεων των μαθητών για την ψυχική υγεία, καθώς οι μαθητές συμπλήρωσαν ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο. Ελπίζουμε στο μέλλον να δοθούν και άλλες ευκαιρίες για βιωματικές δράσεις για αυτό το κρίσιμο ζήτημα που αφορά την κοινωνία στο σύνολό της.