Ενημέρωση

Για τη λειτουργία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, υποχρεώθηκαν όλοι οι μαθητές να αποκτήσουν κωδικούς του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ). Αυτό έγινε για να μπορέσουν οι μαθητές να συνδεθούν στις πλατφόρμες εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης (η-Τάξη και e-Me).

Όμως η δυνατότητα απόκτησης μαθητικού λογαριασμού στο ΠΣΔ δεν είναι κάτι νέο και δεν υπάρχει μόνο για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση. Με αυτούς τους κωδικούς οι μαθητές αποκτούν πρόσβαση σε πολλές πηγές του ΠΣΔ. Μία από αυτές είναι το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο email.

Γιατί χρειάζεται;

Πρώτον, είναι ένα πλήρως λειτουργικό email με όλες τις δυνατότητες. Δεύτερον, είναι απαραίτητο να βλέπετε τα μηνύματα που λαμβάνετε από τις πλατφόρμες (η-Τάξη και e-Me). Όταν ο εκπαιδευτικός αναρτήσει μια εργασία ή διορθώσει μια απάντησή σας, λαμβάνετε αυτόματα email σε αυτό το λογαριασμό. Είναι απαραίτητο λοιπόν να συνδεόσαστε σε τακτά διαστήματα για έλεγχο της αλληλογραφίας σας.

Ακολουθούν οδηγίες για το πως μπορείτε να λειτουργήσετε το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο σας στο ΠΣΔ.

1. Ανοίξτε ένα φυλλομετρητή και συνδεθείτε στη διεύθυνση: webmail.sch.gr
  2. Δώστε τους κωδικούς που αποκτήσατε στο ΠΣΔ
  3. Ελέγξτε τα μηνύματά σας.