Στο πλαίσιο της δράσης του Γραφείου Επαγγελματικού Προσανατολισμού της ΔΔΕ Αχαΐας «Ενημέρωση Λυκείων σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού 2023-24» και σε συνεργασία με την ομάδα της αξιολόγησης σχολικής μονάδας, αποτελούμενη από τους εκπαιδευτικούς Κασπίρη Αικατερίνη, Ρούσσο Αθανάσιο και Ψαρουδάκη Στυλιανή με θέμα μελέτης τη «Μέριμνα για τη μετάβαση μεταξύ εκπαιδευτικών βαθμίδων και προς την αγορά εργασίας», διοργανώθηκε η σχετική δράση ενημέρωσης μαθητών στο ΓΕΛ Ερυμάνθειας την Τρίτη 7 Νοεμβρίου από τις 10-12π.μ.

Η Υπεύθυνη Επαγγελματικού Προσανατολισμού ΔΔΕ Αχαΐας, κα Νικολέτα Πετράτου επισκέφθηκε το ΓΕΛ Ερυμάνθειας, ενημέρωσε ξεχωριστά τους μαθητές και μαθήτριες της Γ' Λυκείου για τις επιλογές τους στη μεταλυκειακή, αλλά και την πανεπιστημιακή εκπαίδευση ολοκληρώνοντας το Λύκειο, ενώ συζήτησε διεξοδικά τη διαδικασία των πανελληνίων και της δήλωσης σχολών. Ακόμη, συναντήθηκε με τους μαθητές της Α' και Β' Λυκείου και συζήτησε μαζί τους για τις επιλογές φοίτησής τους στο Γενικό Λύκειο και στα ΕΠΑΛ, ενώ τους ενημέρωσε και  για τη δυνατότητα προσωπικών ραντεβού αξιολόγησης στο αρμόδιο Γραφείο της ΔΔΕ Αχαΐας.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Πετράτου και το Γραφείο Επαγγελματικού Προσανατολισμού της ΔΔΕ Αχαΐας για την εποικοδομητική αυτή δράση.  Ενημέρωση Λυκείων σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού.