Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία.

Το σχολείο μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία πρόβαλε στις 22 Νοεμβρίου 2023, στους μαθητές την ταινία << Ένας υπέροχος άνθρωπος>>. Οι μαθητές υπό την επίβλεψη των καθηγητριών, Νταή Ανδρομάχης κλάδου ΠΕ02 και Ψαρουδάκη Στυλιανής  κλάδου ΠΕΟ4, παρακολούθησαν την ταινία και συζήτησαν με τις εκπαιδευτικούς τούς προβληματισμούς τους. Η συγκεκριμένη δράση βοήθησε τους μαθητές /τριες να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθηση και την ευαισθησία τους για τα άτομα με αναπηρίες,  να συνειδητοποιήσουν  την ανάγκη για εκπαιδευτικά συστήματα που βασίζονται στις αρχές της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης και να  αντιληφθούν την αναγκαιότητα  της πρόσβαση των ατόμων με αναπηρία σε κάθε τομέα της κοινωνικοπολιτικής και πολιτιστικής ζωής της χώρας .