Με επιτυχία συμμετείχε η ομάδα μαθητριών και καθηγητών του ΓΕΛ Ερυμάνθειας στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο με θέμα τη βιώσιμη διαχείριση του νερού το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 στο Γενικό Λύκειο Ρίου. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν οι μαθήτριες Μαριτίμη Δελδήμου, Μαυρόγιαννη Μαρία, Τομαρά Μαρία, Κατερίνα Μερτσάνι της Ά Λυκείου και η Χριστίνα Φωτακοπούλου και Ηλιοστάλακτη Μπαρδάκη της ΄Β Λυκείου. Παρουσίασαν το poster με τίτλο «Φράγμα Πείρου-Παραπείρου:Ναι μεν, αλλά..»  όπου παρουσίασαν τη συμβολή του Φράγματος της περιοχής μας στη διαχείριση του νερού όχι μόνο για το Δήμο Ερύμανθου, αλλά και για τους όμορους Δήμους της Δυτικής Ελλάδας. Στην προσπάθειά τους αρωγοί και συνοδοιπόροι ήταν οι καθηγητές του ΓΕΛ Ερυμάνθειας, Στέλλα Ψαρουδάκη, φυσικός, Κατερίνα Κασπίρη, φιλόλογος και Θανάσης Ρούσσος, Πληροφορικός και Μαθηματικός. Ευχαριστούμε θερμά την οργανωτική επιτροπή του συνεδρίου, τους ομιλητές και φυσικά την ομάδα των εθελοντών μαθητών του Γυμνασίου και Λυκείου Ρίου για την όμορφη και εποικοδομητική εμπειρία που μας χάρισαν.

Αφίσα ΓΕΛ Ερυμάνθειας