Την Παρασκευή 5 Απριλίου, οι Α' και Β' τάξεις του ΓΕΛ Ερυμάνθειας επισκέφθηκαν στην εταιρεία EL PACK GROUP στη ΒΙ.ΠΕ που εξειδικεύεται στη χάρτινη συσκευασία. Τους μαθητές και μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κ.κ.Ρούσσος Αθανάσιος, Κασπίρη Αικατερίνη και Ψαρουδάκη Στέλλα. Αρχικά, οι υπεύθυνοι της εταιρείας τους υποδέχτηκαν στην αίθουσα συσκέψεων και έκαναν μια σύντομη παρουσίαση της εταιρείας και συγκεκριμένα τους μίλησαν για την ανακύκλωση των χάρτινων συσκευασιών, τη δημιουργία χαρτιού συσκευασίας, τα είδη του, το χρωματισμό των λογοτύπων των πελατών κι όλα αυτά με τις βέλτιστες πρακτικές εταιρικής κοινωνικής ευθύνης. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας περιηγήθηκαν με ασφάλεια στο χώρο του εργοστασίου, παρακολούθησαν τα στάδια σχεδιασμού, χρωματισμού, κοπής και τυποποίησης του χαρτιού, μίλησαν με κάποιους εργαζόμενους, διατύπωσαν τα ερωτήματά τους και στο τέλος, έλαβαν από ένα αναμνηστικό δώρο φτιαγμένο από χαρτί συσκευασίας. Ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία EL PACK για αυτή την ευκαιρία που προσέφεραν στους μαθητές μας να δουν τη γραμμή παραγωγής της από κοντά.

Έπειτα, ακολούθησε περιβαλλοντική δράση στον παραλιακό χώρο των Βραχνείκων Πατρών με την περισυλλογή σκουπιδιών, πράγμα που όχι μόνο χειροκροτήθηκε από τους περαστικούς αλλά αποτέλεσε ουσιαστικό μάθημα για τους μαθητές μας αποτρέποντας από τέτοιες ενέργειες ρύπανσης του περιβάλλοντος όχι μόνο τους ίδιους αλλά και τους οικείους τους.